“Přehřátí” české ekonomiky, které je viditelné především na těsném trhu práce, může vést k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se očekávalo, uvedla v pondělí zpráva OECD.
Češi jsou v Evropě nejrychlejšími, aby zvrátili roky uvolněných měnových podmínek a čelily tak růstu ekonomiky o 3,8 procenta v letošním roce, tvrdí OECD.
Ceny domácností a trhy pracovních míst jsou “přehřáté”, zatímco cílem je udržet inflaci na svém 2% cíli.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Paříži poukázala na tyto faktory jako na potenciální rizika.
“Existují náznaky přehřátí, protože ekonomika rostou nad potenciálem, a proto nárůst inflace a mzdy může vést k normalizaci úrokových sazeb rychleji než se předpokládalo,” uvedla OECD ve svém ekonomickém průzkumu.
Česká národní banka (ČNB) považuje ekonomiku za přehřátou i v některých aspektech.
OECD doporučila ČNB, aby “postupně zvyšovala politickou úrokovou sazbu a v případě potřeby byla připravena urychlit tempo”.
Centrální banka zvýšila svou referenční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,0 procenta 27. června, čímž dosáhla čtvrtého zvýšení sazeb od loňského srpna, kdy zahájila svůj zpřísňující cyklus po více než čtyřech letech velmi volné politiky zahrnující sazby v blízkosti nuly a intervence proti koruna.
Guvernér Jiří Rusnok však po setkání neuvedl, že tento krok byl začátkem agresivnějšího tempa, než bylo naznačeno prognózami bank, které poukazovaly na další zvýšení sazeb na přelomu roku.
Rada guvernérů ČNB se znovu sejde 2. srpna, kdy centrální bankéři zhodnotí čtvrtletní aktualizaci výhledů zaměstnanců.