Česká republika během boomu vyčerpá kvalifikovaných pracovníků

Bitva o nejlepší mysl a ruce v České republice se zintenzivňuje. Na jedné straně, vzhledem k dobré ekonomické situaci, jsou všude požadovaní kvalifikovaní pracovníci, na druhé straně odborná příprava je pod požadavky společností.

Na konci je Česká Volkswagen dceřiná společnost Škoda neměl jinou možnost, než platit zvýšení mezd o 12% se zpětnou platností od 1. dubna 2018, s dobou trvání jednoho roku. Navíc je pro každého zaměstnance jednorázová platba ve výši 7000 korun (necelých 270 eur). „Tento neuvěřitelně vysoká platební odráží jednak makroekonomické situace v České republice a konkurenčního prostředí, v němž se ocitla,“ uvedl Bernhard Maier, CEO společnosti Škoda Auto.

Skutečnost, že se soutěž Maier stěžuje, se stala těžkou: kvalifikovaní pracovníci jsou v České republice v současné době vzácní. V posledním ekonomického průzkumu Česko-německé obchodní komory (AHK Česká republika), investoři zařadil jako poslední z celkem 21 společností v „dostupnost kvalifikovaných pracovníků“ žebříčku již potřetí v řadě.

Současně díky vynikající objednávkové situaci ve srovnání s předchozím rokem chtějí firmy opět zaměstnat další zaměstnance. Ve stejném průzkumu hodnotili téměř tři čtvrtiny (73%) investorů současnou ekonomickou situaci v České republice za dobrou a pouze 2% jako špatnou. Podle komory je to nejnižší počet všech dob. “Úplná zaměstnanost v zemi se stále více stává problémem,” uvedl Michael Krüger, ředitel společnosti Commerzbank pro Českou republiku a Slovensko.

České společnosti hledají odborníky a nenajdou žádné

Mzdové náklady vzrostly v loňském roce rychle nejen v Škodě, ale v mnoha dalších sektorech a tento trend by měl pokračovat podle ekonomického průzkumu. Dvě z pěti společností očekávají prudký nárůst mzdových nákladů o více než 8%, přičemž více než polovina očekává až 8%. Výsledkem je, že polohový faktor “náklady na pracovní sílu” klesá na 11. místo. Podle komory to ukazuje, že Česká republika pomalu ztrácí tuto konkurenční výhodu. Před třemi lety byl faktor stále v prvních pěti.

Manažeři jsou také stále nespokojeni s “kvalifikací zaměstnanců” a “systémem odborného vzdělávání”, což vede k dlouhodobé kritice. Nedostatky vzdělávacího systému byly podpořeny také v loňském roce studie OECD: pouze 6% českých žáků v odborném vzdělávání absolvovalo kombinované školení a firemní školení se silnou praktickou orientací. Podle komory je to 40% v Německu a 59% ve Švýcarsku.

“Pro společnosti je to především vzorec alespoň” poloviny a půl “, který se počítá za poměr školení ve škole a na pracovišti. To je rozhodující pro “uplatnitelnost” absolventů. Vítáme skutečnost, že ministr školství Stanislav Štěch jmenuje duální systém jako cíl, “uvedl Bernard Bauer, výkonný ředitel společnosti AHK Czech Republic.

Cizí pracovníci mají pomoci České republice

Rudolf Jindák, šéf zahraničních věcí v kanceláři českého prezidenta, také popsal nedostatek kvalifikovaných pracovníků jako “největší hospodářský problém a brzdění růstu”. Je třeba otevřít českou ekonomiku a společnost – nejenom kapitálovým tokům, ale i zahraničním pracovníkům. V přednášce před komorou se Jindák distancoval od pozice vlády jen dočasně přivést zahraniční dočasné pracovníky do země. “Měli bychom se snažit přivézt lidi do České republiky, kteří chtějí zůstat a pracovat zde trvale,” uvedl zejména z členských zemí EU.

Jindrák požádal představitele německo-české ekonomiky, aby zůstal v zemi navzdory nedostatku kvalifikovaných pracovníků a aby i nadále přispíval k dobrým vztahům mezi oběma zeměmi. “Vedení zahraničních investorů je jedním z hlavních úkolů české vlády,” uvedl. Podle něj je prezident Miloš Zeman rovněž vědom toho, jak velký je problém nedostatku kvalifikovaných pracovníků pro ekonomiku a pracuje na dalších opatřeních.

Na druhou stranu se ukazuje, že nedostatek kvalifikovaných pracovníků je hnací silou investic. V komorovém průzkumu nebyly společnosti nikdy tak nadšeny výdaji jako v roce 2018. 55% firem očekává nárůst kapitálových výdajů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 14%.

“Velkou část těchto peněz pravděpodobně budou investice do digitalizace a automatizace. Mnoho společností doufá v větší nezávislost na trhu práce, “analyzuje Krüger.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *